JAK DODRŽET NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ

Nový rok, nový začátek. 1. ledna představuje dost silnou psychologickou hranici, mnohem silnější než „příští týden“ nebo staré známé „od pondělka začnu“. Smutným faktem je, že podle nejrůznějších statistik dodrží novoroční předsevzetí méně než 10 procent z nás. Jak se dostat mezi ty úspěšné? Zkuste to s následujícími tipy, které fungují bez ohledu na to, zda-li jste se rozhodli zhubnout, více cvičit, dát si do pořádku finance nebo si najít lepší, zajímavější práci.

Dejte si reálné cíle

Chcete uběhnout do jara maraton, ale nemáte doma ani běžecké boty? Chystáte si přečíst Bídníky v originále, zatímco si na výletě v Paříži sotva objednáte kávu? Příkladů nereálných cílů najdete určitě sami spoustu. Pamatujte, že ani Řím nepostavili přes noc, tak ani od sebe nečekejte zázraky. Při prvním selhání se přestanete snažit. Vytyčte si cíl, kam chcete během roku dojít a vydejte se tímto směrem raději krůček po krůčku. Drobné změny v každodenním životě se snáze dodržují.

Opravdu to chcete?

Úspěšné změny vždy jdou zevnitř, z vaší vlastní vůle a ne, že to zrovna chce vaše okolí nebo že by se to mělo. Ne, nemělo. Než si vůbec určíte novoroční předsevzetí, ujasněte si, co vlastně chcete. Opravdu chcete cvičit jógu, i když ve volném čase vyhledáváte dynamické aktivity? Skutečně chcete procestovat jižní Asii, když se zajímáte o staré holandské mistry, nesnášíte dlouhé lety a bez plné vany a fénu nefungujete? Dokud nemáte jasno, co vůbec chcete, do plánování se ani nepouštějte.

Buďte konkrétní

Příští rok budu lepší. Budu lépe jíst a více cvičit. Budu žít více kulturně. Často slýchané věty, které jsou však jen „střílením do vzduchu“. Buďte ve svých předsevzetí konkrétní. Místo „budu více cvičit“ funguje „budu cvičit třikrát týdně hodinu“. Lépe jíst? Co přesně máte na mysli? Vynecháte bílý cukr, laktózu, lepek? Nebo to pro vás znamená, že si budete připravovat vydatnější obědy do práce a k večeři přestanete objednávat pizzu?

Sestavte si plán

Dům byste také nestavěli bez podrobného plánování, stejné to je i s každým větším předsevzetím. Určitě si jasné a především reálné časové mezníky. Nečekejte od sebe, že se vše změní lusknutím prstu. Velké a dlouhodobé změny potřebují čas. Chcete zhubnout 10 kilo? Rozvrhněte si tento cíl do tří měsíců. Bez zbytečného stresu dojdete k cíli a efekt bude trvalejší, než kdybyste se o to samé pokusili za měsíc.

Myslete pozitivně

S plánováním a konkretizováním vlastních představ myslete o svých cílech a vlastních možnostech pozitivně. Vše začíná a končí v hlavě. Pokud budete o svém úspěchu hluboce přesvědčeni, on se dostaví. Dříve nebo později. Nepřipustíte-li jinou možnost pouze úspěšné završení vlastní mise, ono to tak skutečně bude.

Zapisujte

Své cíle si zapište do diáře a o každém úspěchu si udělejte poznámku. Ve slabých chvilkách se stačí podívat, kolik jste toho již zvládli, což vás povzbudí k dalším krokům.

Odměňujte se

Systém odměn funguje na každého tvora, od malých dětí, přes domácí mazlíčky a pochvala a odměna ostatně funguje i v práci. Za každý splněný bod vašeho plánu se sami odměňte něčím, co vám skutečně udělá radost. Nová knížka, lístky do divadla, relaxační masáž, prodloužený víkend v místech, kam se chcete podívat a dosud nebyla příležitost.

Motivační prostředí

Ať už jste si předsevzali cokoliv, bez podpory okolí to půjde těžko. Někomu pomáhá svěřit se kamarádce, na někoho funguje motivační nástěnka. Ve svém úsilí se obklopte lidmi a věcmi, které vás motivují a udrží na cestě za lepším já.