CHARLIEHO MINUTA

Když se řekne Tiffany, vybavíte si diamanty. Americká značka je ale spojená i se světem hodinek. Začaly se tu prodávat jen deset let po založení firmy. A nyní Tiffany & Co. přichází s novou kolekcí.

Je brzy ráno a blížím se k zadnímu vchodu londýnské pobočky Tiffany & Co. Vedle tradičních hodinářských kreací tu jsou i modely z nejnovější kolekce, která nese iniciály zakladatele značky – Charlese Tiffanyho. Do poslední chvíle přísně střežená kolekce CT60 překvapí svou jednoduchostí. Žádné opulentní diamantové obroučky ani ciferník zdobený drahokamy. Linie se naopak vyznačuje až minimalistickou strohostí, jako by se mistři hodináři spolu s kreativní ředitelkou Francescou Amfitheatrofovou snažili pečlivě odfiltrovat všechny náznaky prvoplánového luxusu. Kam se poděl třpyt a lesk spojený se jménem Tiffany? Kde se schovává přepych, který člověka hned praští do očí? Modely CT60 nechtějí ohromit široké okolí, jasným cílem zůstává komfortní funkčnost.

Procházím se privátním showroomem v Old Bond Street s viceprezidentem značky Jonem Kingem. Bere mě na pomyslnou cestu do dob, kdy ještě ulicemi New Yorku nejezdily žluté taxíky a řeku Hudson nelemovaly obrovské mrakodrapy. Do dob, kdy po bulvárech jezdily kočáry s koňmi a pánové ve fracích kráčeli vedle dam oděných v dlouhých šatech a kloboucích. Přesně tenhle výjev ve mně evokují dobové fotografie, plakáty a krásné historické hodinky.

Článek vyšel v dubnovém vydání magazínu PROČ NE?!