Svět žen, jemuž vládnou muži

Miliony dam všech věkových kategorií sní o šatníku plném monogramů CC. Dvě propletená písmena znamenají pro ženy to, co logo se vzpínajícím se hřebcem na kapotě auta pro muže. Vypravili jsme se do ateliérů módního domu Chanel, a stali se tak svědky toho, jak vzniká legenda.

Jméno Chanel zná každý. Značku založila roku 1910 slečna Gabrielle Chanel, modistka známá pod přezdívkou Coco. Svobodomyslná módní revolucionářka, jež zavedla módu černých šatů, očíslovaných parfémů, prošívaných kabelek na řetízku, bot s černou špičkou, jednoduchých kostýmů z tvídu a která se často inspirovala mužskou garderobou.

Dvanáct let po její smrti převzal žezlo Karl Lagerfeld, jediný následovník mademoiselle Coco, který vládne impériu už 34 let. Samotná značka patří Alainovi a Gérardovi Wertheimerovým, jejichž otec stál u zrodu legendy Chanel. Také parfémové oddělení, druhé nejdůležitější hned po módním studiu, vede muž − Olivier Polge, který převzal pomyslnou pochodeň po svém otci Jacquesovi. Mužský prvek patří k Chanelu stejně jako tvíd, perly a číslo pět.

Vítejte v Ritzu
Je slunné poledne, na pařížském Place Vendôme postávají četné skupinky zvědavců, zatímco před číslo patnáct se sjíždí jedna limuzína za druhou. Jeden z nejluxusnějších hotelů světa je už druhý den pro veřejnost zcela uzavřen, pro tři stovky hostů však zákaz neplatí. Naopak. Muži v pečlivě upravených livrejích se srdečným úsměvem na tváři otevírají dveře do kouzelného světa …


Článek vyšel v PROČ NE?! v dubnu 2017, jeho on-line verzi si můžete přečíst na iHned.cz