ŠIK CHARITA

Podarovat ty méně šťastné lze i elegantněji než pouze vypsat šek od stolu. Možností se nabízí spousta, stejně jako účelů, na které finance plynou. Módní svět dokazuje, že věnovat se dobročinnosti lze s noblesou a grácií, které jsou vždy „in“.

Filantropie není pouze oblíbenou aktivitou dam z nejvyšších kruhů, ale také významných módních a šperkařských značek, které se angažují na poli dobročinnosti stále častěji a výrazněji. Investují spoustu peněz, energie, času a kreativity pro zlepšení současného světa. Slavná jména se spojují s charitativními organizacemi, velké módní skupiny zakládají vlastní nadace. Jejich zaměření je stejně rozmanité jako styl jednotlivých designérů.

Můžete si koupit prsten Bulgari na podporu vzdělání dětí, polo tričko s růžovým koněm od Ralpha Laurena upozorňující na riziko rakoviny prsu, hodinky Michaela Korse, díky nimž dostane stovka lidí jídlo, červeného medvídka Teribear na pomoc dětem bez rodiny, parfém od Armaniho financující zdroje pitné vody či tašku Marni na zlepšení vzdělávání.

Pro lepší svět
Skupina OTB za sedm let od založení vlastní nadace podpořila více než 170 projektů zaměřených na zlepšení sociálních podmínek v Itálii a zejména pak Africe. Po stejnou dobu se Louis Vuitton Fondation věnuje podpoře moderního umění a umělců a Burberry vzdělávání mladých. Řada projektů cílí na boj s nemocemi, od rakoviny přes leukemii až po AIDS. Globální kampaň vede Ralph Lauren s vlastní nadací Pink Pony. Fond Donny Karan nesoucí jméno její nové značky Urban Zen podporuje alternativní terapie, Tommy Hilfiger svou pozornost zaměřuje na autistické děti, Maison Margiela speciální edicí triček bojuje proti HIV.

Ženy ženám
V módě se pohybuje velké množství osobností, které se rozhodly pomoct ženám po celém světě. Značka Gucci spolu s Beyoncé a Salmou Hayekovou založily fond Chime for Change, který sbírá finanční prostředky na podporu vzdělávání, podnikání, zdraví a bezpečnosti žen. Modelka Christy Turlingtonová s nadací Every Mother Counts pomáhá těhotným zejména v rozvojových zemích, kde dochází k vysoké úmrtnosti v důsledku těhotenství a porodu. Návrhářka Tory Burch pomáhá nastartovat podnikání žen, stejně jako klenotnictví Cartier se svým fondem. To každoročně vyhlašuje soutěž pro ženy, jež mají zajímavý podnikatelský nápad. Fond vítězkám věnuje nejen cennou trofej, ale zejména okamžitou peněžitou pomoc, koučink, pomůže i se získáním nových kontaktů pro další rozvoj byznysu.

S ohledem na přírodu
Stále častějším tématem se stává ekologie a udržitelnost životního prostředí. Nejvýraznější aktivistkou je v tomto směru Vivienne Westwoodová, která bojuje nejen za čistší přírodu. Výrazně se angažuje též klenotnictví Tiffany aktivní ochranou korálových útesů a bojem za zachování panenské přírody v Yellowstonském národním parku či zodpovědnou těžbu kovů a diamantů. Minulý měsíc skupina LVMH, vlastnící mimo jiné značky Louis Vuitton a Dior, oznámila vznik fondu s cílem snížit emise skleníkových plynů a tím i zmírnit globální oteplování. Móda má sílu promlouvat k obrovským masám a ovlivnit miliony po celém světě. Dobročinnost se stala univerzálním trendem pro každého. Podlehnete mu také?

Článek vyšel v prosincovém vydání magazínu PROČ NE?!