Vzkříšená haute couture

Francouzské módní domy se stávají menšinou na svém výsostném území. Na oficiální seznam značek haute couture přibyla nová jména ze všech koutů světa. Magazín proč ne?! je v Paříži zmapoval.

Královna módního světa. Nejvyšší meta, jaké návrháři mohou dosáhnout. Francouzský klenot. Elitní klub, který odhaluje svá tajemství jen těm vyvoleným. Haute couture mění vše, čím vysoká krejčovina kdy byla. Nový vítr s sebou přináší nová jména, nová pravidla, nový styl. Pařížský týden módy haute couture už se netýká pouze šatů na míru, značky prezentují mimo oficiální kalendář své prêt-à-porter linie, upravují se i jindy tak úzkostlivě dodržovaná pravidla. A francouzské módní domy se pomalu, ale jistě stávají menšinou na svém výsostném území.

První vlna novinek zasáhla haute couture loni v létě, kdy na oficiální seznam značek přibylo pět jmen. Asociace Chambre Syndicale de la Haute Couture přizvala ke stálým členům, mezi nimiž figurují tradiční módní domy Dior, Chanel, Jean Paul Gaultier či Givenchy, nová jména. Hostujícími členy se stali módní dům J. Mendel, nizozemská designérka Iris Van Herpen, japonský návrhář Yuima Nakazato, značka Vetements a Ital Francesco Scognamiglio. Ten během charitativního večera magazínu proč ne?!, který se koná v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku v sobotu 18. března, uspořádá vůbec první haute couture přehlídku v Praze.

Přišla nová sezona a s ní dalších šest hostujících designérů. Rozhodnutí syndikátu nikoho nenechává na pochybách, že se ve světě vysoké krejčoviny děje cosi zásadního. Haute couture přestává být doménou Francie. Stejně jako se mění složení movité klientely, zásadní proměnou prochází celé odvětví. Globalizace se dostala do nejvyšších pater módního průmyslu a probudila spící krásku, o níž se dlouhá léta říkalo, že je za zenitem a přežívá z pouhé setrvačnosti. Pomyslnou injekcí do žil jsou právě hostující značky ze všech koutů světa …

_____

Článek vyšel v PROČ NE?! v únoru 2017, jeho on-line verzi si můžete přečíst na iHned.cz