6 PŘÍZNAKŮ NADMĚRNÉ EXFOLIACE PLETI

Odstraňování odumřelých buněk z povrchu pokožky je moc dobrá věc pro její celkové zdraví a mladistvý vzhled. Pleť vypadá pevnější, stává se jemnější na dotek i lépe na ní drží líčidla. Nic se však nesmí přehánět, jinak se začne bránit. Kůže nemá ráda extrémy. Sama o sobě hledá rovnováhu, díky níž dokáže bezvadně fungovat. Pro příznivé výsledky to někdy s exfoliací přeháníme. Horlivý přístup k péči o pleť snižuje její vitalitu a vede k větší náchylnosti poškození UV zářením a všech jeho důsledků.

Nadměrné odstraňování odumřelých, suchých buněk spouští zánětlivou reakci ohrožující přirozenou lipidovou bariéru. Ta nemůže správně fungovat, pokožka je stále citlivější na jakékoliv podněty zvenčí i zevnitř (najednou začne svědit a rudnou po oblíbeném pálivém jídle, což nikdy předtím nedělala) a samozřejmě se urychluje proces předčasného stárnutí.

Jak poznáte, že svou pokožku nadměrně zatěžujete exfoliací?

  1. Je viditelně i citelně dehydrovaná.
  2. Objevují se suchá místa, často jasně ohraničená.
  3. Pokožka nepříjemně pne.
  4. Je zarudlá a svědí.
  5. Citlivěji reaguje na změny teplot i kosmetické přípravky.
  6. Objevuje se akné a záněty.

I jeden z těchto příznaků mnohdy stačí. Fungují jako domino, jedním celý proces spustíte a následuje druhý, třetí až  pokožka neví kudy kam.

Jak zklidnit podrážděnou pleť
Přeexfoliovaná pleť potřebuje především zklidnit. K tomu pomůže zklidňují čistící přípravek – odličovací balzám, čistící mléko nebo hydrofilní odličovací olej následovaný jemnou pleťovou vodou a hydratačním přípravkem – sérum nebo krém. Zvýšená ochrana před UV zářením je absolutní nutnost, protože pleť se v tomto stavu sama bránit neumí.

Jakmile se obnoví její rovnováha, zamyslete se na zcela jiném způsobu exfoliace. Na trhu existují přípravky vhodné na každodenní použití i neabrasivní řešení v podobě masek na bázi kyseliny salicylové nebo mléčné. Jemnější péče o pokožku se opravdu vyplatí. Jedině zdravá pokožka vypadá dobře.