Lepší pleť díky antioxidantům

Jak moc ovlivňuje strava naši pleť? Hodně. Jak můžu ovlivnit vzhled své kůže? Začněte s pravidelnou dávnou těch správných antioxidantů. Které to jsou?

Faktem je, a píšu o tom v ELLE neustále, že nás životní prostředí ovlivňuje více než si vůbec myslíme. Stačí se podívat na pleť, ta vám o celkovém stavu těla řekne hodně. Nepravidelná strava, navíc často ve spěchu, plno cukrů, soli a chemikálií a k tomu si přidejte vliv UV záření (po celý rok, nejen v létě) a znečištěný vzduch. Je toho opravdu hodně, co kvalitu pleti ovlivňuje ne zrovna pozitivním způsobem. Bránit se tomu lze, naštěstí.

Velkou úlohu hrají antioxidanty, které chrání každou buňku v těle, tedy i tu kožní, proti všem nepříznivým vlivům okolí. Když se kůže silná, lépe se ubrání zánětům (pupínkům), zarudnutí, pigmentovým skvrnám (ty způsobuje znečištěný vzduch více než samotné sluneční záření) a předčasnému stárnutí pleti.

Přitom stačí i malá změna a výsledky se rychle dostaví. Zařaďte do svého jídelníčku i kosmetické poličky následující trojici antioxidantů, které pozitivně působí na pleť, její vzhled a zdraví.

VITAMÍN C
jiný název: kyselina askorbová
co hledat ve složení kosmetiky: ascorbic acid

Usnadňuje syntézu kolagenu, pomáhá tělu efektivněji absorbovat vitamín E, rozjasňuje pleť, pomáhá proti pigmentovým skvrnám. Protože při styku s vodou je dost nestálý, ideální jsou potravinové doplňky a čerstvá zelenina a ovoce jako papája, papriky, meloun, brokolice, špenát.

VITAMÍN A
co hledat ve složení kosmetiky: retinol

Retinol je hvězdou mezi kosmetickými ingrediencemi. Používejte krémy s retinolem vždycky večer a přes den určitě zařaďte kvalitní UV filtr. Vitamín A pomáhá zvyšovat produkci kolagenu a regeneraci buněk, zlepšuje pružnost pleti a účinně bojuje proti viditelnému předčasnému stárnutí.

VITAMÍN E
co hledat ve složení kosmetiky: vitamin E, tocopherol, d-alpha-tocopherol, dl-alpha-tocopherol …

Posiluje imunitu, pomáhá předcházet srdečním chorobám, brzdí poškození buněk a působí jako prevence proti poškozením UV zářením. Derivát vitamínu E obnovuje pružnost, předchází dehydrataci pleti a zabraňuje jejímu olupování. Je to dokonalý anti-age vitamín. Skvělým zdrojem je avokádo, slunečnicový a olivový olej, vajíčka, (neslazené) burákové máslo a ořechy.