CO DĚLAJÍ VÁNOČNÍ SVÁTKY S PLETÍ?

Přemýšleli jste někdy, co dělají Vánoce s pokožkou? V médiích se objevuje obrovské množství článků na téma dieta, hubnutí coby novoroční předsevzetí a rad, jak přes svátky nepřibrat. Jenže ona ta spoustu mouky, cukru, tuků a alkoholu neovlivňuje jen pas, ale také zdraví a vzhled pleti. Jakákoliv nerovnováha se na ni odrazí během několika dnů.

Jednotvárná dieta složená ze smaženého kapra, řízků, bramborového salátu, následovaného kachnou na Štěpána, krabice s cukrovím, vaječný koňak střídaný se šampaňským si vybírají svou daň. Na druhou stranu vzdát se všech těchto dobrot není potřeba. Stačí si jich užít s mírou, trochu více se věnovat své pokožce a pořádně ji hýčkat. Na každý problém existuje řešení, což platí i v péči o zdraví pleti.

Maso a sýry obsahují proteiny a jejich nadměrné množství vede ke zhoršenému proudění lymfy. Důsledkem je zašedlá pleť bez jasu, opuchlá víčka a tmavé kruhy pod očima. Řešení je zcela jasné – hlídat si množství konzumovaného masa i sýrů a jejich část nahradit zeleninou, které často bývá o svátcích na stole nedostatek.
Řešení: Proti tmavých kruhům a oteklým očím pomáhá jemná masáž očního okolí za použití očního krému, gelu nebo ještě lépe séra vhodného na citlivé oči. Masáž provádějte prsteníčkem, ten nevyvine tak silný tlak jako jiné prsty, což je v případě očí dobře.

Cukroví, vánočka, čokoládové ozdoby, fondán a jiné sladké dobroty, včetně limonád a vaječného koňaku, obsahují obrovské množství cukru, na který reaguje celý organismus včetně kůže. Glykace je jedním z hlavních důvodů předčasného stárnutí pokožky. Zjednodušeně řečeno, cukr je pro pokožku toxická látka, díky které ztrácí přirozenou obranyschopnost a ztrácí sílu bojovat proti volným radikálům. Výsledkem je ztráta pružnosti a výskyt vrásek. V případě sladkostí platí všeho s mírou. Lepší než vanilkové rohlíčky je kousek kvalitní hořké čokolády s vysokým podílem kakaa, které má antioxidační účinky (a opravdu nezpůsobuje akné).
Řešení: Pro posílení pokožky se hodí regenerační přípravky v nejrůznějších podobách. Vhodná jsou intenzivní séra a masky aplikované několikrát týdně.

Alkohol, brambůrky, slaný popcorn a polotovary nepatří mezi pleti prospěšné látky. Vedou k dehydrataci pokožky, což je zejména v zimě obrovský problém. Pleť již tak bojuje se ztrátou hydratace způsobenou topením, suchým vzduchem doma i venku, výraznými teplotními rozdíly a nedostatečným pitným režimem. Navíc řada alkoholických nápojů obsahuje vysoké množství cukru, což zdraví pleti nepřidá. Oteklé oči, více viditelné vrásy, pobledlá pokožka se sklonem k zarudnutí a přecitlivělosti na sebe při časté konzumaci nenechají dlouho čekat.
Řešení: Dostatečný přísun vody (káva ani sladký čaj a limonády se nepočítají) a hydratační sérum dají pokožku do pořádku.

Mléčné výrobky, o kterých již byla řeč v souvislosti s proteiny, ve velkém množství mohou zvýšit hladinu androgenních hormonů. To vede k nadměrné produkty kožního mazu a větší pravděpodobnosti vzniku jednotlivých pupínků a nepříjemnému akné kdekoliv na těle. Klíčem je opět střídmost a rozumná míra konzumace.
Řešení: Důkladné odlíčení ráno i večer je nutností. Pokud se již pupínky objevily, stojí za to vyměnit odličovací přípravek za ten s obsahem kyseliny salicylové. Dobře funguje také tea tree olej. Pozor však na vysoký obsah alkoholu v kosmetice, může vysušit pleť moc a ta se bude bránit.