HAUTE COUTURE PODZIM – ZIMA 2015/2016: RALPH&RUSSO, JULIEN FOURNIE, GEORGES HOBEIKA

Kde končí nejvyšší forma elegance a začíná kýč? Aktuální přehlídky haute couture nabízejí zajímavé srovnání, jak si představují šik a noblesu módní návrhář rozdílných kultur. Vede v tomto závodu žena, nebo dáte přednost muži? Ale kterému? Aneb když dva dělají totéž, není to totéž.

Svět haute couture nebo-li vysoké krejčoviny představuje zvláštní odvětví módy. Na jedné straně dává návrhářům prostor pro fantazii a možnost realizovat své nejdivočejší sny a na straně druhé se jedná o stále více rostoucí komerčně zajímavé prostředí, ve kterém vám jedny šaty mohou přinést astronomické peníze.

Spojit tyto dva protipóly muže být velkým oříškem, záleží na celkovém přístupu návrháře i zázemí značky, pro niž je haute couture výkladní skříní a velmi významný marketingový nástroj. Haute couture si sice koupí jen stovka žen na světě, ovšem přehlídky sledují miliony a ty si následně pořídí nejnovější parfém, kabelku či módní bižuterii.

Část značek se neskrývaně hlásí ke komerci a touze prodat celou kolekci, jiní designéři zase haute couture berou jako příležitost proměnit kus látky ve skutečné umění a designový kus, na který se lépe dívá než nosí. Podívejme se na tu první část – značky, které v Paříži touží dostat na svou stranu velmi náročné klientky, které modely haute couture skutečně kupují a nosí.

Exkluzivní reportáž z pařížských přehlídek Ralph&Russo, Julien Fournié a Georges Hobeika najdete na ONADNES.cz