Jak vstávat brzy ráno

Dá se ze sovy udělat skřivan? Tuto otázku si kladu od doby, kdy jsem začala chodit do školy. Nerada vstávám a s oblibou říkám, že se mi mozek zapíná až v 11. hodin dopoledne a nikdy ne dřív. Je na tom kus pravdy. I když jsem se tolikrát zkoušela změnit a opravdu fungovat už od rána, vždycky jsem pohořela. Až jsem si našla pár triků, jak svoje tělo ošálit a naučit ho vstávat dřív a být plně při smyslech. Jak se mi to povedlo?

Tady je mých pět triků, jak se naučit vstávat dřív a mít hned po ránu dost energie.

Dva budíky: jeden na ráno, jeden na večer
Jelikož hodně ráda a hodně dlouho spím, musela jsem si najít ideální počet hodin, kdy se dostatečně vyspím a přitom můžu fungovat už od rána. Delším experimentováním jsem zjistila, že potřebuji sedm hodin. S tím se dá fungovat i ve dnech, kdy potřebuji psát delší články. Nejlíp se mi píše až po půlnoci, takže můžu zalehnout i ve dvě, na desátou být v redakci a celý den v pohodě. Když nemám před uzávěrkou několika časopisů najednou, ani nutkavou potřebu dívat se na několik dílů seriálu za sebou, snažím se jít spát kolem půlnoci. Prostě si nařídím budík na dobu, kdy musím vstávat a druhý na čas, kdy mám jít spát, abych těch sedm hodin v klidu dala.

Dobře naplánovaná večeře
I když pozdní rande s večeří zní jako dobrý plán, čtyři hodiny před spaním si žádné jídlo nedávám. Výjimku tvoří jogurt s medem, pár oříšků nebo mrkev, ty si dám i hodinu před spaním. Tělo se nasytí, má dost času všechno strávit a tím pádem být i v pohodě na spaní. Nikdy se nestane, že bych se probudila hladem nebo žízní ve tři ráno. Na druhou stranu mám ráno dost velký hlad na to, abych z postele opravdu vylezla.

Žádný mobil před spaním
Tohle si v poslední době hodně hlídám. Zjistila jsem, že i když jsem hodně unavená a řeším ještě hodně pozdě večer něco na telefonu, mám pak velké problémy usnout. Mozek je pořád nastartovaný a ne a ne vypnout. Problém je v modré světle monitoru. To umí obelstít mozek, ten si myslí, že je den a problém je na světě. Takže, když chci ráno dřív vstávat a být v pohodě, nechám si mobil mimo dosah.

Ranní cvičení
Tohle funguje na jedničku. Jsem sice dost líná, když přijde na cvičení, ale krátká ranní jóga mi hodně pomáhá. Tělo se úplně probudí a už mě tak nebolí záda. Třikrát týdně jsem si naplánovala do diáře na 7.30 20-minutové cvičení a beru to jako každou jinou povinnost. I když cestuji, tohle se dodržuje vcelku snadno.

Lehké závěsy
Může to znít jako nepodstatný detail, ale barva závěsů hraje hodně velkou roli. Ty tmavé a neprůsvitné sice skvěle zatemní celou ložnici, ale po ránu moc nepomáhají. Doma je používám maximálně v zimě a ještě jen v obývacím pokoji (skvěle drží teplo uvnitř), v hotelu až na výjimky nikdy. Když spím v úplné tmě, nemám šanci vstávat v rozumnou hodinu. Na druhou stranu, když jsem opravdu hodně unavená a potřebuji se pořádně vyspat a nemám žádné ranní ani dopolední povinnosti, tmavé závěsy mi zaručí pár hodin pořádného spánku navíc.