Zatímco ti šťastnější nemají se spánkem žádný problém, usnou rychleji než jim padne hlava na polštář, já usínám špatně. Jsem sice velký spáč, ale usínání mi činí obtíže. Mohu být sebe unavenější a stále koukám do stropu, počítám ovce i jiná zvířata a nic. Naučila jsem několik rituálů, které mi pomáhají uvolnit se, zklidnit a zvýšit šanci na to, že usnu do několika minut.
Následujících pravidla dodržuji, pokud to jen trochu jde. Na cestách stále trpím, v hotelu si dost často hraji na sovu, ale doma jsem si spánkovou hygienu vychytala. Lépe funguji, mám více energie a dokonce se mi povedlo stáhnout chuť na sladké na polovinu.
Čas jít spát
Tělo má rádo stereotypy. Snadno se naučí, kdy vypnout, kdy se musí naopak soustředit a vydat se sebe maximum. Pokud se naučíte chodit spát každý den ve stejný čas, usínání půjde snadněji. Říká se, že člověk potřebuje 6-8 hodin spánku. Někomu stačí hodin šest, někdo jich potřebuje i devět. Podle potřeb vlastního těla si naplánujte správný čas, kdy jít spát a toho se držte zuby nehty.
Ložnice offline
Pravidlo, že do ložnice nepatří televize, nestačí. Na noční stolek neodkládejte ani notebook, tablet a ani telefon, pokud není přepnutý do leteckého režimu. Budík připojení k internetu nepotřebuje. Jinak vás budou rušit notifikace z Facebooku, Twitteru, Pinterestu, e-mailu a spousty dalších aplikací.
Jemná vůně levandule
Uklidňující aroma levandule hodně pomáhá. Ale pozor! Nic se nemá přehánět, vůně musí být jemná, opravdu decentní. Stačí jedna menší kytice sušené levandule, která poslouží i jako hezká dekorace. Na cesty si vozím malý roll-on s levandulovou vůní od Saloos.
Večeře i práce maximálně tři hodiny před spaním
Sice se mi nejlépe píše večer a v noci, kdy je všude kolem klid, nezvoní telefon a počet příchozích e-mailů klesne na slabou třetinu, ale pro klidné a rychlé usínání jsem se naučila držet pravidla, že maximálně tři hodiny před odchodem do postele již nepracuji. Mozek potřebuje čas, aby zpomalil, uklidnil se a stejně tak zažívání. Večeřím tři hodiny před spaním a samozřejmě se vyhýbám těžkým jídlům, které tělo tráví déle než tři hodiny.
Pořádná koupel
Bez vany nefunguji. Potřebuji každý večer alespoň půl hodinku pro sebe v teplé vodě s pěnou nebo koupelovým olejem. V poslední době dávám přednost levandulovým pěnivým kostkám s bio oleji. Vůně mi pomáhá relaxovat, oleje jsou zase prospěšné pro pokožku celého těla. Voda samozřejmě nesmí vychladnout pod příjemnou mez, jinak se tělo opět aktivuje a je po naději na rychlý, klidný spánek.
Žádné energizující sprchové gely na noc
Sprchový gel s vůní citrusů, verbeny a máty si nechávám na ráno. Na večer je dobré držet se levandule, ale i třešňových květů, medu, mléka, cedrového dřeva, rozmarýnu. Pomáhá také bazalka, šalvěj, heřmánek, růže a ylang-ylang. Nebo prostě sáhněte po sprchovém gelu bez vůně, ten od Biodermy je skvělý.
Relaxační hudba
V iTunes najdete spoustu playlistů s relaxačními skladbami. Doporučuji si ten oblíbený stáhnout přímo do telefonu, snadno se pak dodržuje pravidlo o offline ložnici.
Místo televize kniha
Jste-li milovníci akčních filmů nebo dokonce hororů, alespoň na nějaký čas to zkuste bez nich. Roky jsem se dívala na každý horor, na jaký jsem narazila. I když se u nich nebojím, klidnému usínání prostě nepomáhají. Navíc obrazovka evokuje monitor počítače, tedy práci. Proto je lepší sáhnout do knihovny. Pokud ji tedy nemáte plnou Stephena Kinga.
Šálek čaje
Mám dlouhodobý rituál – po koupeli si vždycky dám šálek čaje. Klidně vychlazeného, ale nesmí být sladký. Mám ráda meduňku, mátu, heřmánek a šípkový čaj. Bylinkové čaje příjemně chutnají, voní a uklidňují celý organismus.
Jógové dýchání
Při nespavosti zaručeně pomáhá jógové dýchání. I když byste neusnuli a zůstali vzhůru celou noc, tak se tělo přinejmenším uklidní a odpočine si. Uvědomělé dýchání pomáhá redukovat stres, nervozitu i úzkosti, časté příčiny neschopnosti usnout. Místo počítání oveček se pořádně nadechněte nosem, zadržte dech na cca 10 vteřin a poté všechno pomalu vydechněte ústy. To opakujte do té doby, než ucítíte, že se ke slovu hlásí spánek.